top of page

aromaterapie

Co je aromaterapie?

 

 

Při aromaterapii se používá "aroma", tj. éterický olej extrahovaný z rostlin a používá se jako "terapie", tedy způsob, jak posílit fyzickou i psychickou rovnováhu organismu.

Aromaterapie pracuje s tzv. "esenciálními oleji" (dále EO). Jedná se o vonné silice rostlinného původu (viz. galerie) - obsahují je kořeny, listy, ovoce, květy ale i kupříkladu dřevo. Při aromaterapii se tyto přírodní látky vstřebávají přímo do organismu a pomáhají tak navodit pocit uvolnění a harmonie. Mnohé oleje mají prokazatelně léčivé účinky. V případě závažnějších zdravotních potíží jsou vhodným doplňkem k léčbě stanovené lékařem, neměly by ji však nikdy nahradit.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak používat esenciální oleje?

 

 

EO můžeme aplikovat několika způsoby. Přes kůži se jedná buď o masáž, obklady nebo koupel. Dále lze EO inhalovat či použít aromalampu. Je potřeba dbát na pečlivý výběr EO a mít přehled o účincích jednotlivých olejů. Do krevního řečiště se EO vstřebávají kůží, do plic pak například inhalací.

 

 

 

Masáž - EO vždy naředtě ve správném poměru (dle věku) s vhodným nosným olejem

Koupel - EO naředtě buď do nosného oleje, mléka, lžíce medu či kouplelové soli (sůl není vhodná pro děti)

Aromalampa - 2% roztok v aromalampě je ve vzduchu již účinný, není třeba příliš vysoká koncentrace. EO v aromalampě plní léčivé a povzbuzující účinky během prvních 30 minut, pak již aroma není léčivé, pouze příjemné

Inhalace - ulevuje zejména od příznaků chřipky a nachlazení. Do horké vody přidejte léčivé oleje (např. tea tree a eukalypt, od každého cca 3 kapky. Inhalujte 15 minut s přehozenou utěrkou/ručníkem přes hlavu)

Praktické rady

  • EO používějte zcela minimálně neředěné přímo na kůži (výjimkami jsou levandulový a tea tree olej)

  • EO (až na výjimky) nepoužívejte vnitřně

  • máte-li citlivou pokožku, nezapomeňte si olej nejprve 24 hodin předem vyzkoušet na zápěstí/předloktí

  • u dětí do 1 roku používejte pouze levandulový nebo heřmánkový éterický olej (koncentrace 1%)

  • používání EO během těhotenství konzultujte s aromaterapeutem (během prvních 3 měsíců těhotenství nejsou vhodné: heřmánek, růže, levandule, geranium, meduňka. Později v těhotenství nepoužívat: anýz, fenykl, máta, šalvěj)

  • EO na dýchací potíže: eukalyptus, citron, tea tree, santalové dřevo, máta, cedr, levandule, borovice

  • oblíbené EO u malých dětí jsou nejčastěji citrusy: mandarinka, citron, grapefruit, pomeranč, bergamot 

     

 

 

Zajímavosti

  • účinky EO jsou trojího druhu: relaxční, stimulační a terapeutické 

  • levandule - nejčastěji používaný EO, universální použití; zklidnění, regenerační, "sedativum", repelent, dezinfekční (přímo na ránu), kožní nemoci, snižuje krevní tlak

  • k výrobě cca 2 litrů levandulového oleje je zapotřebí cca 760 kg levandule

  • růžový olej, získávaný z okvětních lístků, patří k jednomu z nejluxusnějších olejů používaných v kosmetice. Gram tohoto oleje je dražší než zlato, na výrobu 0,1 litru růžového olej je zapotřebí až 100 kg růžových lístků (tzn. 2 litry = 4000kg okvětních lístků)

  • EO oleje se získávají 3 způsoby; destilací (nejčastější), lisováním (citrusy) či louhováním (chemická extrakce EO z choulostivých rostlin- jasmín).

bottom of page